Kontakt broj: +385 (0)1 3694 493 omontess@gmail.com

Povijest škole

U promijenjenim okolnostima, nakon prvih slobodnih parlamentarnih u Hrvatskoj, nastavila se Montessori tradicija započeta 30-ih godina 20. stoljeća. Pokrenuta je inicijativa za osnivanje Osnovne Montessori škole, nazvane po Barunici Dedee Vranyczany, ženi koja je davne 1934. godine, na adresi Dolac 9, osnovala prvu Montessori predškolsku ustanovu na našim prostorima.

Dana 23. studenog 2001. godine osnovana je Udruga roditelja „Maria Montessori“, Zagreb, s istim glavnim ciljem. Osnovni motiv bila su naša djeca, djeca roditelja osnivača, koja su na nekoliko lokacija u Gradu pohađala Montessori predškolske ustanove. Kako bi mogla nastaviti obrazovanje prema Montessori metodi, pokrenut je proces, potaknut građanskom inicijativom, osnivanja škole.

Za rad u Montessori školi potrebna je, uz završeno pedagoško obrazovanje, i dvogodišnja edukacija za Montessori pedagoge koju su naši učitelji stjecali u Münchenu, kasnije, pri Pedagoškoj akademiji, Graz-Eggenberg. Presudnu ulogu pritom su imali suradnici spomenute Akademije, Karl Wiedner, Sigrid Pizzera i Klemens Bernhard.

Od samoga početka nailazili smo na podršku i razumijevanje naše akademske zajednice. Priliku za stjecanjem iskustva prigrlili smo hospitirajući u Montessori školama u Nizozemskoj, Njemačkoj i Austriji.

austrija-i-udruga-roditelja

Shvatili smo, prilikom tih posjeta, da globalno gledano ideal odgoja, odgoj za mir, Marije Montessori, djeluje na svim razinama na pravi kozmički način. Naime, pri susretu s poznatim Montessori materijalom, bez obzira na jezične barijere, osjećali smo se povezano i domaće te je ta bezgranična priča spojena u atmosferi koja potiče zadovoljstvo i rad, bila kruna nadahnuća i dodatne snage za sve što je slijedilo.

Uz razumijevanje tadašnjeg ministra prosvjete dr. Vladimira Strugara naša su nastojanja dobila vjetar u leđa. Dvogodišnja aktivnost dovela do pronalaska prostora, vile u Heinzelovoj 8, koja je zahtijevala mnogo preinaka kako bi se uskladila s propisanim pedagoškim standardom.

Mi, roditelji, prionuli smo na posao i u tim su trenucima naša djeca mogla od nas, njihovih roditelja, naučiti da je rad neprolazna vrijednost i uz puno ljubavi strpljenja vodi ostvarenju ciljeva u životu.

Priprema prostora
Tata Stipković i tata Sabioni Tata i mama Tomašević, tata Buczynski, mama Rogožar i Luka Sabioni
Mama Vojković Mama Buczynski i sin David
David i Eva Buczynski, Sandro Stipković
Mama Stipković Mama Sabioni i sin Luka
Alexander Buczynski
svečano otvorenje montessori škole zagreb 2003

Svečano otvorenje škole bilo je 3. rujna 2003. u prisutnosti roditelja, djece, svih prijatelja pa i samog ministra dr. Vladimira Strugara.

100 godina montessori pedagogije

Povodom proslave stote godišnjice Montessori pedagogije u organizaciji naše škole održana je međunarodna konferencija 100 godina Montessori pedagogije koja je okupila svjetske autoritete za alternativne pedagogije i pedagogiju općenito.